KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14099139
*
nr 1409 9139
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 augusti 2021
kl 19:13:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/7 15:01:26
1
150 kr
26/7 22:56:21
2
150 kr
26/7 22:56:21
1
150 kr (Budbetjänt)
27/7 22:46:16
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:52
*
Ulla Ekman-Dahlbäck
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
nr 1409 9139
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 augusti 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/7 15:01:26 | 1 | 150 kr |
26/7 22:56:21 | 2 | 150 kr |
26/7 22:56:21 | 1 | 150 kr (Budbetjänt) |
27/7 22:46:16 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Ulla Ekman-Dahlbäck
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinnlig konstnär kvinnliga konstnärer olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige ulla ekman-dahlbäck
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
idag
20 maj kl 19:52